Logo ZUT Uczelnia powstała w wyniku połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej

Laboratoria WI ZUT

Laboratorium Akceleracji Obliczeń i Wirtualizacji

Laboratorium Akceleracji Obliczeń i Wirtualizacji

Odpowiedzialny: Maciej Roszkowski

sala: 307; budynek: WI1

Odpowiedzialny: Grzegorz Śliwiński

sala: 208; budynek: WI1

 Są to dwa laboratoria ogólnodostępne wyposażone w 14 komputerów (łącznie 28 stanowisk) z szybkim podsystemem dyskowym, z procesorem pozwalającym na zagnieżdżenie wirtualizacji oraz dobrą kartą grafiki o parametrach:

 • Procesor klasy i7 klasy 7700
 • 32 GB RAM
 • Grafika GTX 1060
 • Dysk SSD 1TB
 • Monitor 27”

Ich głównym przeznaczeniem jest wsparcie w dziedzinach: wirtualizacji (VMware , Hyper-V), przetwarzanie grafiki 3D, procesy tworzenia i renderowania grafiki – w tym gier.

 

Laboratorium Akceleracji Obliczeń i Wirtualizacji

GlobalLogic Lab

Laboratorium GlobalLogic Lab

Odpowiedzialny: Mirosław Łazoryszczak

sala: 14; budynek: WI2

W laboratorium znajduje się sześć stanowisk, z których każde składa się z komputera stacjonarnego oraz zestawu komputerów wbudowanych Raspberry Pi (2 szt.) i Renesas R-Car M2. Poszczególne moduły połączone są magistralą CAN oraz LIN. Ponadto w skład zestawu wchodzą różnego rodzaju sensory (np. ultradźwiękowe czujniki odległości, czujniki temperatury), urządzenia peryferyjne w postaci rzeczywistej kierownicy samochodowej oraz wyświetlacz prezentujący informacje dot. funkcjonowania modułów pojazdu.

Laboratorium przeznaczone jest do realizacji zadań programowania systemów wbudowanych opartych na systemach operacyjnych stosowanych w branży motoryzacyjnej (np. Automotive Grade Linux).

W zestawie znajduje się także interfejs PCAN-USB służący do wymiany informacji pomiędzy systemem wbudowanym, a komputerem, umożliwiający odbiór i nadawanie komunikatów CAN w docelowym systemie.

Oprogramowanie modułów wbudowanych realizowane jest na komputerze stacjonarnym w środowisku maszyny wirtualnej zarówno w części aplikacyjnej jak i systemowej.

 

GlobalLogic Lab

Laboratorium Neuroanaliz

Laboratorium Neuroanaliz
(Laboratory of Neuroanalysis)

Odpowiedzialna: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

sala: 004, budynek: WI1

Laboratorium jest przeznaczone do prowadzenia eksperymentów kognitywnych wraz rejestracją i analizą sygnału EEG. Główne obszary badań stanowią:

 • Wykorzystanie informacji zawartych w sygnale EEG do pomiaru stopnia relaksacji oraz identyfikacji emocji użytkowników gier komputerowych (lub innych dowolnych aplikacji).
 • Analiza postrzegania błędów aplikacji komputerowej przez jej użytkowników.
 • Wykrywanie wzorców aktywności mózgowej specyficznych dla różnych emocji.
 • Analiza wpływu treści marketingowych na aktywność kory mózgowej.
 • Opracowywanie algorytmów pozwalających na sterowanie aplikacjami komputerowymi i urządzeniami zewnętrznymi za pomocą interfejsów mózg-komputer korzystających z potencjałów SSVEP oraz z paradygmatu „wyobrażeniu ruchu”.
 • Opracowanie czytnika książek oraz przeglądarki internetowej sterowanych za pomocą komend ekstrahowanych bezpośrednio z aktywności mózgowej użytkownika.
 • Opracowywanie metod detekcji potencjałów SSVEP.
 • Ocena stopnia habituacji („przyzwyczajenia się” mózgu do powtarzających się stymulacji)
 • Wpływ reklam internetowych na procesy kognitywne
 • Redukcja artefaktów w sygnale EEG

Elementy wyposażenia:

 • 31-kanałowy wzmacniacz EEG – MITSAR 202
 • 20-kanałowy wzmacniacz EEG – Discovery 20
 • 16-kanałowy wzmacniacz EEG – OpenBCI
 • 4-kanałowy wzmacniacz EEG - Elmiko
 • 3 stanowiska badawcze, 3 laptopy + 6 monitorów, 1 komputer stacjonarny

Laboratorium Neuroanaliz

 

Laboratorium Badawcze Inteligentnych Systemów Sterowania (WI2-024)

Laboratorium Badawcze Inteligentnych Systemów Sterowania
(Research laboratory for intelligent control systems)

Odpowiedzialny: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

sala: 024, budynek: WI2

Wyposażenie laboratorium jest wykorzystywane do projektowania, implementacji i testowania oprogramowania sterującego, przeznaczonego do pracy z popularnymi sterownikami programowalnymi PLC. Prace projektowe obejmują algorytmy sterowania logicznego, typowe dla procesów produkcyjnych oraz algorytmy sterowania cyfrowego, typowe dla procesów ze zmiennymi analogowymi. Oprócz klasycznych algorytmów sterowania cyfrowego (PID IND, PID ISA, Dead beat, LQR itp.) realizowane są algorytmy, wykorzystujące sztuczną inteligencję (regulatory rozmyte, regulatory neuronowe i neuro-fuzzy).

Wyposażenie stanowią sterowniki programowalne firm Siemens, GE, B&R, Unitronics wraz układami wejście/wyjście i oprogramowaniem narzędziowym, umożliwiającym implementację algorytmów sterowania oraz tworzenie wizualizacji w postaci HMI.
Oprócz urządzeń sterujących w laboratorium wykorzystywane są rzeczywiste modele urządzeń m.in.

 • Stanowisko do sterowania i badań antyblokadowego systemu samochodowego ABS.
 • Laboratoryjny model przemysłowej suwnicy transportowej (transport 3D)
 • Stanowisko do sterowania odwróconego wahadła jako przykład obiektu nieliniowego i niestabilnego.
 • Laboratoryjny model dźwigu wieżowego do przemieszczania ładunku po zadanej trajektorii i bez kołysań.
 • Stanowisko magnetycznej lewitacji do beztarciowej stabilizacji pozycji obiektów ferromagnetycznych.
 • System wielozbiornikowy, wodny z zasileniami i odpływami jako przykład nieliniowego systemu stabilizacji
 • Dwuśmigłowy system aerodynamiczny symulujący sterowanie i stabilizację kursu helikoptera

Wyposażenie laboratorium umożliwia rozwiązywanie problemów badawczo-rozwojowych np. dla przemysłu:
Projektowanie, implementacja i testowanie aplikacji sterujących do sterowników PLC
Szybkie prototypowanie cyfrowych algorytmów sterowania i testowanie aplikacji sterujących zgodnie z procedurą Hardware in the loop.
Projektowanie i badanie algorytmów samouczących się neuro-fuzzy, algorytmów fuzzy adaptive, klasycznych algorytmów adaptacyjnych

Laboratorium Badawcze Inteligentnych Systemów Sterowania (WI2-024)

Laboratorium Kolorymetrii i Zarządzania Barwą

Laboratorium Kolorymetrii i Zarządzania Barwą

Odpowiedzialna: Agnieszka Olejnik-Krugły

sala: 116; budynek: WI1

W Laboratorium Kolorymetrii i Zarządzania Barwą prowadzone są prace badawczo-rozwojowe z zakresu oceny wierności odwzorowania barw na urządzeniach cyfrowych, kontroli jakości i standaryzacji procesów cyfrowych, informatyzacji procesów graficzno-poligraficznych, projektowania interfejsów systemów informatycznych oraz badania ich użyteczności.

W laboratorium studenci realizują projekty z zakresu profilowania urządzeń cyfrowych, pomiarów spektrofotometrycznych barw, standaryzacji procesów poligraficznych, fotografii cyfrowej, projektowania interfejsów graficznych z wykorzystaniem metod User Experience i User Interface (UX/UI).

Laboratorium wyposażone jest w monitory graficzne EIZO LCD 27″ColorEdge CX271, skanery Epson 3170 i Epson V200 Foto, proofer cyfrowy Epson Stylus Pro 4880, zestawy kalibracyjne X-Rite i1 Publish Pro, urządzenia do pomiarów spektralnych barw (spektrofotometr X-Rite eXact), komorę świetlną X-Rite SpectraLight QC, sprzęt fotograficzny Manfrotto wraz z aparatem fotograficznym Nikon D7100, światłomierze Sekonic C-700R i Sekonic L-478DR, oprogramowanie Adobe Creative Suite, Phase One Capture One i inne.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Laboratorium Kolorymetrii i Zarządzania Barwą